Czym w praktyce charakteryzuje się styl loftowy?

- | Czas czytania: 1:55 | Odsłon: 16 | Aktualizacja: 2024-04-09 16:23:16

Styl loftowy narodził się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Biedni artyści na swoje mieszkania wybierali wówczas opuszczone magazyny fabryk. Ich otwarte sufity, otwarta przestrzeń i surowe wnętrze stały się z czasem wizytówką tego stylu. Dziś jednak wprowadzamy go nawet do wykończenia mieszkań w blokach czy kamienicach, którym z całą pewnością brak takiej przestronności. Czym w praktyce charakteryzuje się dziś styl loftowy? Czy drobnymi zmianami możemy sami wprowadzić go do mieszkania, czy jednak powinniśmy zdecydować się na usługi () remontowe?

Czym w praktyce charakteryzuje się styl loftowy?

Podstawowe cechy stylu loftowego

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, lofty utożsamiamy głównie z otwartą przestrzenią, wysokimi sufitami oraz dużymi oknami, przez które wpada do środka dużo naturalnego światła. Są to jednak te cechy, na które często nie mamy już wpływu, kupując mieszkanie.

Styl loftowy z mieszkań bohemy zaczerpnął dość surowy wygląd, który niekiedy może kojarzyć nam się nawet z brakiem wykończenia. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na pozostawienie widocznych rur, przewodów wentylacyjnych czy elektrycznych. Bardziej tradycyjne wykończone powierzchnie możemy pokryć cegłami lub betonem.

Ponadto ważnymi materiałami w stylu loftowym są drewno, metal i szkło. Wspólnie pojawiają się one przede wszystkim w meblach czy dodatkach, których w mieszkaniach stylizowanych na lofty nie powinno być wiele. Wymienione materiały kojarzą się przede wszystkim z brązami, czernią czy szarością i właśnie takie barwy dominują w loftach.

Jak wprowadzić styl loftowy do mieszkania?

Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, możemy zdecydować się na zburzenie ścianki działowej – przede wszystkim tej oddzielającej kuchnię i salon. Czasami jednak wystarczy, że nieco poszerzymy otwory drzwiowe, które będą imitować otwartą przestrzeń. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o konstrukcję budynku i zachowamy prywatność poszczególnych pomieszczeń. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne.

Na ściany możemy położyć beton architektoniczny lub cegłę. Ta druga bardzo dobrze prezentuje się na jednej wybranej ścianie w kuchni bądź w salonie. By optycznie powiększyć mieszkanie i zrekompensować niedostatecznie wiele światła dziennego, możemy ściany także pomalować na biało. Będą wówczas stanowiły doskonałe tło dla pozostałych elementów wystroju. Z kolei na podłodze – w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć – możemy zastosować wylewkę betonową lub położyć parkiet. W łazience sprawdzą się także płytki imitujące beton lub drewno.

Jeśli chcemy przełamać kolorystykę, możemy postawić na granatową lub ciemnozieloną kanapę. Pamiętajmy jednak przy tym, by liczba kolorów była najmniejsza. Podobna zasada dotyczy liczby wyposażenia. Powinniśmy stawiać na najbardziej funkcjonalne meble i dekoracje wykonane z trzech najważniejszych dla stylu loftowego materiałów.

Jak można zauważyć, styl loftowy jest idealny dla osób ceniących minimalizm i prostotę. Chcąc przeprowadzić remont, którego efektem będzie podobieństwo mieszkania do tradycyjnego loftu, warto oddać prace w ręce profesjonalistów i zdecydować się na sprawdzone usługi remontowe. Szczególnie gdy podejmiemy decyzję o wyburzeniu ściany działowej czy powiększaniu drzwi.

Dlaczego Remonty mieszkań Warszawa więcej informacji na odnawianie mieszkań w warszawie.